ГОЛОВНАНОВИНИ УКРАЇНИ та СВІТУЄС до річниці депортації кримських татар закликав РФ припинити репресії у Криму

ЄС до річниці депортації кримських татар закликав РФ припинити репресії у Криму

18 мая 2021
ЄС до річниці депортації кримських татар закликав РФ припинити репресії у Криму

Представництво ЄС в Україні згадало про річницю депортації кримських татар радянською владою та триваючі порушення прав людини в окупованому Росією Криму.

Про це йдеться у заяві Представництва ЄС у Twitter, пише "Європейська правда"

"Сьогодні 77-ма річниця радянської депортації кримських татар зі своєї батьківщини. Ми пам’ятаємо всіх, хто постраждав. ЄС закликає Росію припинити агресію й порушення прав людини в Криму. ЄС не визнає незаконної анексії півострова Росією", — зазначають у ній.

Історична довідка

Планування депортації розпочалося ще до вигнання нацистів із Криму. 22 квітня в доповідній записці на ім’я Лаврентія Берії кримські татари були звинувачені в масовому дезертирстві з лав Червоної армії. 10 травня Берія в листі до Сталіна повторив попередній закид, додавши до нього «зрадницькі дії кримських татар проти радянського народу» та «небажаність подальшого проживання кримських татар на прикордонній околиці Радянського Союзу». Також в листі була сформульована пропозиція виселити все кримськотатарське населення до Узбекистану.

Наступного дня, 11 травня 1944 року було ухвалено цілком таємну постанову Державного комітету оборони № 5859сс «Про кримських татар». У ній наводилися попередні претензії до кримськотатарського населення – начебто масове зрадництво та масовий колабораціонізм, – які стали обґрунтуванням депортації. Насправді жодних доказів «масового дезертирства» кримських татар не існувало, а абсолютна більшість колабораціоністів загинула в боях чи була засуджена в індивідуальному порядку. Все назване нижче є лише приводами для депортації, які шукала радянська влада. Справжня та єдина мета цього — етноцид і етнічна чистка Криму.

Депортація кримськотатарського населення розпочалася о 3 годині ранку 18 травня 1944 року і завершилася, переважно, 20 травня. До операції було залучено 32 тисячі співробітників НКВД.

Усього, згідно з офіційними даними, у віддалені регіони Радянського Союзу — від північного Передуралля до республік Середньої Азії — було депортовано 191 044 кримських татар, а за даними самоперепису, проведеного Національним рухом кримських татар, — 423 100. Під час виселення і в перші роки після нього загинуло від 27 %, згідно з офіційними даними НКВС, до 46,2 % депортованих або від третини до приблизно половини народу.

Коментарі (0)

Немає коментарів. Ваш буде першим!

Новини України та Світу
Забезпечити моніторинг припинення вогню цілком можливо в координації з США, зазначив президент.
Індія і надалі буде послідовно займати тверду позицію проти тероризму в усіх його формах і проявах, зазначили в МЗС.
Росія вже звикли вже до санкцій, тому лякати її новими санкціями "справа порожня", зазначив Дмитро Пєсков.
Забезпечення справедливого і тривалого миру в Україні моє початися з 30-денного безумовного припинення вогню і має бути підкріплене постійною, конкретною підтримкою, зазначив генсек НАТО.
Після довгої ночі переговорів обидві країни проявили "здоровий глузд і великий розум", зазначив президент США.
Чорноморець під час зустрічі відіграв один м'яч і забив ще гол, у підсумку здобувши перемогу в матчі.
У майбутньому уряд Німеччини планує значно скоротити обсяги повідомлень про постачання систем озброєння Україні.